Івана Купала

2015-07-07

/Files/images/muz_kervnik/3077423aea51e6c8ebc1f8ce0b4bab32.jpg

Обряди на свято Івана Купали

У ніч на Івана Купали в старовину люди проводили багато різноманітних обрядів і ритуалів. Купальська ніч і донині є однією з найбільш «сильних» ночей, яка наповнена цілющими і магічними властивостями. Основними силами в цю ніч є вода, вогонь і трави. Також в ніч на Івана Купала було поширено ворожіння з вінками.

Обряди на Івана Купали, пов’язані з водою

В давнину люди вважали, що починаючи з дня Івана Купали до Ільїна дня, вся нечисть покидала води озер, річок і водойм, тому купатися дозволялося саме в цей проміжок часу. Найголовніший звичай на Купальську ніч — це обов’язкове купання у воді. Крім того, в цю ніч саме вода вважалася цілющою і володіє магічною силою, яка допомагала очиститися від всякого зла, зцілитися і отримати хороше здоров’я.

Якщо поруч з селом не було відкритого водоймища, то люди витоплювали лазні, в яких від душі парилися і відмивалися від нечисті, а купальськими віниками користувалися надалі до наступного дня Івана Купали. Також дуже популярним в давнину було купання в святих джерелах в ніч на Івана Купали. За народним повір’ям, саме в цей час вода входить у священний союз з вогнем, і це вважалося величезною природною силою, символом якого стали купальські вогнища, які, і по теперішній час розпалюються по берегах озер, річок і водойм.

Обряди на Івана Купали, пов’язані з вогнем

Вогонь у Купальську ніч, як і вода, також має велику магічну силу. Багаття, розведене у ніч на Івана Купали, має очищаючу властивість, а саме вогонь володіє цими магічними силами.

Люди водили хороводи, танцювали, і звичайно, найулюбленішим заняттям молодих хлопців і дівчат у Купальську ніч — це перестрибування через вогонь багаття. Вважалося, хто перестрибне вище і не зачепить полум’я, буде щасливим.

Коли молодь закінчувала свої гуляння з багаттями, старше покоління проводило свою домашню худобу між купальськими багаттями, для того, щоб їх не спіткала смерть і хвороба.

Матері спалювали в багаттях білизну, сорочки і одяг, які були зняті з хворих дітей, для того, щоб більш хвороби не приставали до дитини.

За повір’ями древніх людей, в Купальську ніч не можна було спати, так як саме в цю ніч вся нечисть виходить зі своїх «темних» місць (лісовики, русалки, перевертні, потвори, домові, водяні і т.д.). Найактивнішими у цю ніч нібито стають відьми, які могли і молоко у корови вкрасти, і врожай на полях зіпсувати. І тільки Купальські багаття в цю ніч могли оберегти людей від усякої нечисті. Також дуже популярно було підпалювати дерев’яні колеса або смоляні бочки, які згодом скачували з гори або носили на довгих жердинах.

Обряди на Івана Купали, пов’язані з травами

Обрядів, пов’язаних із збиранням трав і квітів на Івана Купали багато, саме в цю ніч, трави і квіти наповнюються магічною, тобто цілющою силою. Тільки зібрані до світанку на купальну ніч трави і квіти можуть мати магічну силу. Трави і квіти зібрані в Іванів день, клали під купальну росу, потім висушували їх і зберігали до необхідного випадку. Такі висушені трави використовувалися для обкурювання приміщення і хворих людей, допомагали боротися з нечистою силою, використовувалися в різних магічних обрядах і просто побутових потребах.

Але головним квіткою на Івана Купала була папороть. За переказами саме з ним були пов’язані скарби, які можна було побачити, якщо в ніч на Івана Купала знайти квітку папороті, яка цвіте зовсім недовго в купальних ніч.

Ворожіння на Івана Купала

Одним з найпоширеніших ворожінь на купальнях ніч було і залишається ворожіння за допомогою вінків, які плели з лопуха, ведмежого вушка або івана-да-мар’ї. У сплетені вінки з трав вставлялися запалені маленькі свічки, після чого, вінки спускали на воду.

Кожен уважно стежить за своїм вінком:

якщо вінок починав швидко відпливати від берега, то це означало щасливе і довге життя, або хороше заміжжя;
якщо вінок запливав далі інших, то це означало, що та людина, буде більш щасливою;
якщо свічка або лучинка у вінку, прогорить довше інших, то це означало, що людина проживе дуже довге життя;
якщо вінок тонув, то це означало, що заміж цього року дівиця не піде або суджений розлюбить її.

Народні повір’я на Івана Купала

У купальну ніч відьми ставали дуже активними і завдавали дуже багато шкоди людям, худобі, а також посівам на полях. Люди в ніч на Іванов день оберігали себе від відьомських зазіхань кропивою, яку розкладали на порозі будинку і підвіконнях.

Особливо були в цю ніч уразливі коні, за ними відьми полювали для того, щоб поїхати на них на Лису Гору, з якої коні вже не поверталися живими. Люди завжди замикали в Купальську ніч своїх коней.

У ніч на Івана Купала вважається, що дерева можуть переходити з одного місця на інше, розмовляти один з одним шелестом листя. Це відносилося також і до трави і квітів. Навіть тварини за переказами в цю ніч розмовляють між собою.

Кiлькiсть переглядiв: 303

Коментарi

Новини

Опитування

Хто відвідував наш сайт?

Календар

Попередня Квітень 2024 Наступна
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930